|
<< Click to Display Table of Contents >> Import-specifikation, SKScomplete |
![]() ![]()
|
Den importerede datafil SKScomplete forudsættes at overholde Sundhedsdatastyrelsens specifikation for SKS udvekslingsformat beskrevet i SKS-tabelstruktur.pdf:
https://filer.sundhedsdata.dk/sks/docs/SKS-tabelstruktur.pdf
der beskriver tekst datafilens fastbredde format.
For praktiske formål skal filnavnet i forbindelse med import i DPSdiagnoseDB indeholde opdateringens datering
- se Download af SKScomplete.txt
Da datafilen SKScomplete.txt fra Sundhedsdatastyrelsens side ikke indeholder meta-data om afsender eller seneste samlede opdatering, baseres disse data alene på, at filen er hentet fra det korrekte oprindelsessted og er hentet som SKScomplete.txt med tilføjelse af den aflæste fildatering indlagt i filnavnet efter formatet SKScomplete(YYYY-MM-DD).txt som f.eks. SKScomplete(2026-12-31).txt, der ved importen anvendes som dato for Sundhedsdatatyrelsens dataopdatering og i programmet DPSdiagnoseDB gemmes som seneste hentede opdaterings-datering.
Denne opdateringsdato lægges så med dummy SKSkode 0000 sammen med copyright etc. ind som første datapost ved udtræk af de importerede SKScomplete data som f.eks. i den eksporterede Behandling-procedurer-dps.txt.
Selve importen af SKScomplete følger specifikationen for SKS-tabelstruktur.pdf, hvor afgrænsning af alle datafelter er specificeret ud fra positioner i hver linje af datafilen.
SKS udvekslingsformatet har en specificeret feltbredde for SKSkode på op til 20 karakterer.
Ved import undersøger DPSdiagnoseDB programmet den maksimale længde af de faktisk forekommende koder op til denne grænse på 20, og tilpasser felbredden af SKSkode i den afledte interne importerede tabel tSKScomplete til denne størrelse.
Uagtet SKS udvekslingsformatet formelle øvre tekstgrænse for feltet KodeTekst på 60 karakterer, så undersøger DPSdiagnoseDB programmet ved hver import den faktiske maksimale tekstlængde inden for den i SKS udvekslingsformatets øvre tekniske grænse på 120 karakterer for dette felt.
DPSdiagnoseDB programmet justerer således ved hver enkelte import ved generering af den afledte interne importerede tabel tSKScomplete denne feltlængde til den maksimalt forekommende tekstlænge + 1 op til en feltbredde af SKS udvekslingsformatets teksnisk set maksimalt 120 karakterer.
__________________________